نقد فیلم گارد ساحلی

نقد فیلم گارد ساحلی

نقد فیلم گارد ساحلی, Baywatch, چیزی بیشتر از چند بدن جذاب نیست

دواین جانسون و زاک افران در اقتباسی از سریال تلویزیونی گارد ساحلی به ایفای نقش می پردازند.

انگارتمامی نمایش های تقریبا موفق تلویزیونی باید به فیلم سینمایی تبدیل شوند. این فیلم مثالی از همین تلاش های بیهوده است. اما شخصیت ها عقیده دارند که«این داستانی سرگرم کننده است که شباهتی به نمایش تلویزیونی اش ندارند». با اینحال، چنین سخنی نیز نمی تواند از بد بودن«گارد ساحلی»که تنها با هدف گیشه ساخته شده است، کم کند.

باتوجه به ویژگی هایی که دارد مشخص است که باید با درجه نمایش R( محدود شده )نمایش داده شود. به نظر می رسد افراطی که در استفاده از توهین وجود دارد مبنی بر این است که نویسنده بابت نوشتن هریک از آنها پول دریافت می کرده است. شوخی های وقیحانه آن بسیار شبیه به مجموعه تلویزیونی(CHIPS) است. آنقدر که«گاردساحلی»برای بددهانی تلاش می کند، به شوخی و بذله حتی نزدیک هم نمی شود. مگر اینکه اداهای زک افران برای تقلید اندام یک مرده برایتان خنده دار باشد.

دواین جانسون در نقش میچ( در سریال اصلی این نقش را دیوید هاسل هاف بازی می کرد )، رهبر جدی تیم گاردساحلی است که دو تازه وارد به جمع آنها اضافه شده است: مت برودی( افران )، قهرمان شنای المپیک که سهل انگاری و لذت گرایی او میچ را عصبانی می کند؛ و رونی( جان باس )مرد چاق در حال آموزشی که بعید به نظر می رسد علاقه ای که به یکی از همکارانش دارد دوطرفه باشد.

داستان فیلم درباره فعالیت تیم ساحلی برای مقابله با موج مواد مخدری است که در منطقه آغاز شده است که مغز متفکر پشت این قضایا ویکتوریا لیدس( پریانکا چوپرا )است. همانطور که پلیس محلی( یحیی عبدالمتین )می گوید، گارد ساحلی مسئولیتی درمقابل اعمال قانون ندارد و این می تواند علاقه کم آنها برای حل جرایم را توجیه کند.

زمانی که بخشی از بدن رونی در صندلی ساحلی گیر می کند، می توان همه چیز را درباره سطح شوخی و خنده فیلم متوجه شد. هراز گاهی که میچ با نام های مستعار، مت را مورد خطاب قرار می دهد از سایر قسمت های داستان سرگرم کننده تر است.

جانسون و افران عضلاتی بسیار تحسین برانگیز دارند، اگر چه تاحدی موفق هستند اما بطور کلی نقش آفرینی شان به سنگینی عضلاتشان نیست. جانسون با استفاده از لبخند، جذابیت و استعدادش فیلم را تقریبا قابل تماشا می کند. افران تقریبا در تمامی سکانس ها با تکیه بر حماقت یک مرد جوان، پیراهن خود را ازتن درمی آورد.

اگر چه از چنین فیلمی که براساس سریال تلویزیون گاردساحلی و با نقش آفرینی پاملا اندرسون، بازیگر و مدل ساخته شده است، نباید انتظار بیشتری داشت(در اینجا کلی رورباک به جای او بازی می کند). درحالیکه شکل و فرم زنانه در فیلم بسیار غالب است، شکم تخت افران و ماهیچه های حجیم جانسون نیز به همان اندازه دیده می شود.

با توجه به سکانس های اکشن گارد ساحلی به کارگردانی ست گوردون، بودجه فیلم بسیار زیاد بوده است اما هیچ یک از این صحنه های پر هزینه تاثیر آنچنانی بر مخاطب ندارد. حتی نقش آفرینی کوتاه اندرسون و هاسل باف نیز تاثیری ندارد. درواقع بازی بسیار کوتاه اندرسون باعث به وجود آمدن این سوال می شود که چرا اصلا او در فیلم گنجانده شده است.

ساخت دوباره گارد ساحلی آنچنان بی جان و مصنوعی است که حتی پشت صحنه های آن هم سرگرم کننده نخواهند بود. گارد ساحلی ثابت کرد که چیزی بیشتر از چند بدن جذاب نیست.

منبع: هالیوود ریپورتر