نقدی کوتاه بر انیمیشن 2016 Zootopia

نقدی کوتاه بر انیمیشن 2016 Zootopia

نقدی کوتاه بر انیمیشن 2016 Zootopia

انیمیشن zootopia در سال انتشار آن نظرات مثبت و تحسین های بسیاری را متوجه خود ساخت. چون ابتدا برخلاف اکثر انیمیشن های موجود از تم داستان تکراری استفاده نکرده و در نوع خود خلاقیت های جالبی داشت.موضوع انیمیشن در مورد داشتن دنیایی بهتر و زندگی کردن کنار هم به صورت مسالمت آمیز و به دور از جنگ و درگیری و … است. این انیمیشن دنیایی ترسیم می کند که همه کنار هم به خوبی و خوشی زندگی می کنند و مشکلی هم برای کسی ایجاد نمی شود.در واقع آخرالزمان و دنیایی رویایی را ترسیم می کند که در آن هرکسی با هر عقیده ای و هر سبک زندگی در این دنیا زندگی می کند و همه هم از وضعیت راضی هستند و مشکلی به وجود نمی آید.برای مثال در یکی از سکانس های انیمیشن به مکانی می روند که افراد یا حیوانات حاضر در آنجا نودیست یا طبیعیت گرا(بدون لباس و برهنه) هستند،شخصیت اصلی داستان از این موضوع اذیت می شود و البته گفته می شود که آنها در مکانی دور از چشم بقیه زندگی می کنند و خودشان با این مساله مشکلی ندارند و راحت هستند. شخصیت اصلی داستان هم این مساله را می پذیرد و در کل موضوع به گونه ای مطرح می شود که هر کسی به دین و روش خود عمل کند. دنیایی که هر کسی ” آنطور که دلش می خواهد ” زندگی می کند.

در این نوشته قصد بحث در مورد اینکه آیا خود همین موضوع شدنی است یا خیر و بشر با عقاید مختلف می توانند با یکدگیر کنار بیایند یا خیر. رخ دادن این چنین مساله ای امکان پذیر هست یا خیر آن هم با وجود خواسته ها و زیاده خواهی های نا محدود برخی افراد.

قصد نوشتن این نقد این است که اساسا ایجاد اینگونه آخرالزمان در ذهن مخاطب انحراف ذهن او از مساله اصلی ظهور منجی و مدیریت برای ساخت دنیایی رویایی می باشد. عقیده شیعه بر این است که امام زمان(عج) ظهور می کند و با ارائه درست و صحیح اسلام اکثریت دنیا از طریق عقل و فکر خود دین اسلام را قبول می کنند و دنیای آخرالزمان دنیایی است که همه افراد تحت مدیریت امام زمان(عج) و با تفکری اسلامی زندگی می کنند.در واقع رسیدن به دنیایی رویایی و داشتن بهترین و راحت ترین زندگی در حضور اسلام و امام زمان(عج) اتفاق می افتد.نه در دنیایی که هر کسی ” آنطور که دلش می خواهد ” زندگی می کند.بلکه در دنیایی که هرکسی به دقیق ترین و کامل ترین شکل ممکن که سازنده و خالق اصلی او برای او متصور است زندگی می کند. اما در این انیمیشن دنیایی عجیب و شاید غیرممکن ترسیم شده که کاملا با عقیده ما در تضاد است. این نکته اصلی و مهمی است که باید در مورد این انیمیشن در نظر داشت.